Soru - Cevap

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Sorunuzu göndermek için aşağıdaki formu doldurunuz.
0 / 500

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için tıklayınız.

  •  A 

Sorular ve Cevaplar

SA*** SA*** 28.01.2018 04:14
Konu / Hisse Kodu: halka arz
hisse sorularina cevap vermiyorsunuz biliyorum fakat iki firma 1-2 subat tarihinde halka arz edilicek. nacizane fikriniz nedir acaba talepte bulunmalimiyiz yoksa f arz fiyatlari yuksekmi acaba .
Cevap 29.01.2018 08:38

Günaydın. 

Yeni halka arzlarda belli süreler geçtikten ve teknikler yeterli görüntü oluşturduktan sonra yorum ve öngörü paylaşıyorum. Genelde yeni halka arzlar bana pek uygun gelmez. Çünkü primli arzlar yapılır ve hisse sonrasında uzunca süre arz fiyatlarının da altında kalabiliyorlardı. Lakin mavi ile başlayan son halka arzlarda yatırımcı lehine durumlar görüyoruz. Sonrasında gelen safkr ve tlman da arz fiyatlarına göre gayet güzel kazanç yarattılar. Ama malesef yeni arzlar düşüncemi koruduğum için gelecek arzları hiç incelemedim. İncelemeden yorum yapmayı doğru bulmuyorum.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

YA*** ER*** 27.01.2018 10:54
Konu / Hisse Kodu: Tlman
İyi günler ...
Trabzon port.
Hisse ile düşüncelerinizi paylaşır mısınız?
Uzun vade yatırımı olarak düşünülebilir mi?
Tşkler.
Cevap 29.01.2018 08:33

Yeni halka arzlarda belli bir süre geçmeden yorum yapmıyorum. Uzun vadeli olarak da henüz oluşmuş bir görüşüm yok. Kısacası belli bir süre hisse takibime girmeyecek.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

AL*** ER*** 26.01.2018 23:16
Konu / Hisse Kodu: Uluun
Aydın bey uluun hem uzun vade hisseleriniz arasında em de önerilerinizde var bu hisse neden hareketlenmedi bilanço mu teknik mi
Cevap 29.01.2018 08:32

Günaydın. Arkadaşlar bazen böyle gecikmeler yaşanabilir. Uzun vadeli listedekiler için zaten hemen hareket beklentisi hemen doğru olmaz. Teknik olarak 2,88 geçilmeden hedefi görmesi biraz gecikebilir gibi duruyor. Teknik henüz bozulmadı. Bilançoyu ise açıklamadığı için bilmiyoruz.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

GO*** OZ*** 26.01.2018 19:41
Konu / Hisse Kodu: Rekor ve sanayi hisseleri
Aydin bey bist100 rekor ustune rekor kiriyor fakat umut vaadeden sanayi hisseleri dahi bu yukselisin cok altinda dusuk getirili hareketler yapiyor ya da aksine tuprs gibi zarar yonunde hareketleri var. Burada bakis acisi olarak bankalarin oncu oldugunu dusunup sanayi hisselerinde yukari yonlu bir hareket mi beklemeliyiz yoksa bist100 un ters bir hareketinde bu hisselerin de yine fazlasiyla negatif yonde hareket etmeleri mi muhtemeldir.
Cevap 29.01.2018 08:25

Önceki yükselişlere uymamış bankaların yükselişi ile yeni rekorları yaşıyoruz. Yıl sonu bilançolarında önemli bozulmalar yoksa, bilançolar öncesi ya da hemen açıklanması sonrası diğer hisseler de yükselişe ayak uyduracaklardır görüşündeyim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

İL*** TU*** 26.01.2018 19:01
Konu / Hisse Kodu: tüpraş,pegasus
Hocam , biliyorum borsa sabır işi lakin,123 den Tüpraş,35.90 dan pegasus aldım.Moral bozmayayim diyorum.Borsa rekorlar kirarken,çok ciddi zararlar oluştu.Lütfen ne yapacağımızı net olarak söyleyebilirsiniz.Daha da düşmeleri çok ciddi psikolojik sıkıntı yaşatacak,p.tesi satalim mi.istirham ediyorum.
Cevap 29.01.2018 08:22

Günaydın.

Arkadaşlar, benim alım ya da satım görüşlerim açık öngörülerimde yer alır. Öngörü açık ise beklentim değişmemiş demektir. Eğer zarar kes seviyesi yoksa, ve hisse zarar kes de görmedi ise, hisse düşmüş de olsa görüşüm değişmemiş demektir. 

Maalesef hisselerde bazen bu şekilde öngörü sonrası beklentinin tam tersi durumları geçici de olsa yaşayabiliyoruz. Benzer durumlar cemts, brsan, thyao vb.hisselerde de yaşanmıştı. Tuprs'ın muhtemel temettüsü bile bu düşüşü telafi edecektir. Ama nedense şu an satış baskısı sürüyor. 

Ancak BİST'deki yükseliş sizleri yanıltmasın! Çünkü BİST 108.000 endekslere çıkarken yükselmemiş olan banka hisseleri ile bu yükseliş yaşanıyor. Diğer tüm hisseler aynı rekor yükselişleri yaşamıyorlar. Ama yine de özellikle tuprs hepimizi şimdilik üzüyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

RE*** ŞE*** 26.01.2018 17:25
Konu / Hisse Kodu: TUPRS
Aydın bey,
Bu gap olayı neden bu kadar önemli diye sormak istedim. teknik bir sakıncasımı var.. bu boşluk sistemsel bir hatayamı neden oluyor..

30.11.2017 11:01 yazınızı okudum..
108,00'deki o gapi ben de görüyorum....
Cevap 26.01.2018 17:48

Site içi aramada gap yazdığınız zaman gap ile ilgili soru ve cevaplarda bu sorunun da yorumlarını bulabilirsiniz. 

Gap çok önemli diye bir şey yok. Kesin kapanır diye de bir kural yok. ama genelde bu fiyat boşlukları kapanıyor. Bu tecrübe nedeniye de, yatırımcılar gap gördükleri zaman gap'in bulunduğu yere göre ya çok istekli, ya da temkinli olabiliyorlar. Ama bir de şöyle düşünün! Belki tuprs 108,00'deki gap'ini kapatacak. Aslında oraya çok kalmadı kapatsa da bu konu bitse. Lakin tuprs'de 140,00 seviyesinde de bir gap var. Yani yeter ki gapler kapansın. O zaman 140,00 da kapanacak deriz. 


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

YI*** ÖZ*** 26.01.2018 14:33
Konu / Hisse Kodu: aselsan
Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim
Cevap 26.01.2018 14:47

Rica ederim.    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

YI*** ÖZ*** 26.01.2018 14:30
Konu / Hisse Kodu: aselsan
Aydın bey mrb. aselsan la ilgili sorulara hissesinin olması gerekenden fazla primli olduğunu ifade ediyorsunuz ve bir öngörüde bulunmuyorsunuz. Sizce hisse nin olması gereken fiyatı nedir, hangi fiyat aralığında alınması yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte değerlendirilebilir.
Cevap 26.01.2018 14:47

Bu sorulara cevap bire bir cevap vermek doğru olmaz. Çünkü fiyat beklentisi görecelidir. Geçen bilançosuna göre primli diye düşündüğüm hisse, gelecek bilançosunda ekstra kar açıklarsa o zaman daha az primli hale gelebilir. 

Uygun gördüğüm zaman tablolara girecektir.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SO*** ÖZ*** 26.01.2018 14:22
Konu / Hisse Kodu: BIMAS
Bimas'da son durum nedir Aydın Bey. Desteklerin altında kaldı, destek direnç tablosunda da güncellemediniz.
Cevap 26.01.2018 14:42

Değişiklik yok. 76,55 blg.drncine takılıyor şimdilik. Az önce destek-dirençleri girdim.     Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE*** SE*** 26.01.2018 13:29
Konu / Hisse Kodu: Hisse Fiyatı Belirleme
Aydın hocam merhaba,
Daha önceki bir soruda, (hissenin net karı/ödenmiş sermayesi)*10 gibi bir hesaplama ile aşağı yukarı bir fiyat belirlerim demiştiniz. Bazı hisselerde bu iyi sonuç veriyor ama bazılarında da çok farklı şeyler çıkıyor. Buradaki 10 katsayısının amacı nedir, rica etsem biraz daha açıklayabilir misiniz bu konuyu...
Cevap 26.01.2018 14:11

Merhaba.
              Muhtemelen o görüşümü yazdığım cevapta da bahsetmiş olabilirim. Bu durum daha ziyade sanayi şirketlerine daha çok uyar. Bankalar biraz daha düşük, yatırım ortaklıkları daha da düşük oranlanıyor. 

Bu katsayı bir matematik hesap değil. Yılların bana verdiği bir tecrübenin izlenimi. Hani bir ev alırken evin kirası/evin fiyatı kıyaslaması yapılır da, eğer 15 yıla kadarlık kirası fiyata denk geliyorsa makul. Altında ucuz üstünde ise yükseldikçe ya ev pahalı, ya da kira çok düşük denir. Ama genelde ödeme kabiliyetini asıl gösteren kiralar olduğu için reel kira daha dikkat edilen kriter olur. Bunun gibi bir şey işte bu hesaplama da.

Ama son dönem bir çok hisse bu oranın çok üzerinde fiyatlanıyor. Bu fiyatlamada ödenmiş sermaye/öz kaynaklar da hesaplamada etkili.. Öz kaynaklar ne kadar yüksek ise, yukarıdaki fiyatı yukarı çekiyor.


    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_