74.000 Desteği BİST İçin Önemli!

15.11.2016 08:23
 •  A 

Teknik olarak tam seviyeleri yazmak gerekirse, 74.238 ve 74.142 BİST için önemli destekler diye düşünüyorum. Eğer bu destekler aşağıya kırılacak olursa, BIST 72.000'li desteklere doğru yeni bir satış baskısı daha yaşayabilir. Hemen söyleyeyim ki, ben şimdilik 74.000'li yakın desteklerin kırılmasını beklemiyorum. Hatta bugün kısmen bir toparlanma yaşanmasını ve BIST'in 75.500'e doğru bir tepki vermesini bekliyorum. Ancak yine de esas olan benim beklentim değil de, teknik seviyeler olmalıdır! Yani ben böyle bekliyor olsam da, yazımın başında belirttiğim desteklerin kırılması halinde satışların artacağının bilinmesini isterim. 

Maalesef aynı anda içeride ve dışarıda bir çok önemli etken ile mücadele ediyoruz. Şu an için en önemli iki risk; içeride başkanlık ve anayasa görüşmelerindeki gelişmeler ile, dışarıda AB ile yaşadığımız gerginlik diyebilirim. Bu iki konudaki gelişmeler BİST'in yönünde önemli etki yapacaktır.

Dün yaşanan endeks düşüşünde Yıldız Holding ile ilgili yapılan olumsuz bir haberin de piyasa üzerindeki etkisi olduğu görüşündeyim. Yıldız Holding'in haberin gerçeği yansıtmadığı ve gerekli hukuki başvuruları yapacakları açıklamaları sonrasında grup hisselerinin fiyat hareketleri BİST'in bozulan moralini kısmen düzeltebilir. Konu hakkındaki olası yeni gelişmeler BİST'i bundan sonrasında da olumlu-olumsuz etkileme gücüne sahiptir. 

Umarım bugün dediğim gibi biraz soluklanırız. Size BİST'in yönü hakkında fikir verecek bir kriter daha söyleyebilirim! Bu da Dolar kuru olabilir. Eğer 3,30 üzerine yeni bir atak yaşayacak olursak, BİST desteklerini kırıp, daha alt seviyelere yönelebilir. Ama Dolar kuru 3,23'e doğru inecek olursa ki, ben bunun olmasını bekliyorum. Bu takdirde BİST de ilk etapta 75.500 ve sonrasında 76.400 seviyelerine doğru bir yükseliş tepkisi yapabilir. Ama sonrası için uzun soluklu bir görüş belirtmek şimdilik oldukça zor görünüyor.

İşsizlik Rakamları Gelecek!
           10:00'da işsizlik verileri gelecek. Olumlu gelirse bugün için olmasını beklediğim olumlu tepkiyi destekler. Ama olumsuz gelecek olursa ki beklenti bu yönde, olumlu bir BİST açılışını kısmen frenler ama kısmi yükselişe yine de engel olmayabilir.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_


 • 14.11.2016
  08:51

  Benim bu görüşte olmadığımı biliyorsunuz. Ben tam tersi, Trump'ın başkanlığının Seçici Kurul Tarafından onaylanmasının Türkiye'nin lehine gelişmeler yaratmasını bekliyorum. Bu vesile ile yeniden hatırlatıyorum; ABD seçim sistemine göre, halkın oyu ile partilerin eyaletleri temsil eden delegeleri seç... Devamı »

 • 11.11.2016
  07:38

  Trump gelince FED faiz artışı ötelenir beklentisi hakimdi. Ancak yeni başkan Trump'ın ekonomiyi hızlı büyütme söylemleri nedeniyle enflasyonun da hızlı artacağı yorumları yapılmaya başlayınca işin rengi değişti. Eğer ekonomi düşünülenden daha hızlı bir büyüme sürecine girecek olursa doğal olarak ayn... Devamı »

 • 10.11.2016
  07:59

  Hepinizden çok özür dilerim ama bu işlerin artık suyu çıkmış gördüğünüz gibi! Ne medyaya ne anketlere ne de analistlere güvenmek doğru değil demek. Ama sadece bu saydıklarıma da değil yatırımcılar da aynı durumda. Bir gün önceye kadar banko gözüken Clinton haber ve anketleri gördüğünüz gibi hiç de ö... Devamı »

 • 09.11.2016
  07:50

  Trump Herkesi Yendi Gibi! Eğer son anda ciddi bir değişiklik olmazsa Cumhuiyetçi aday D.Trump ABD'nin yeni başkanı seçilecek gibi duruyor. Trump, bu sonuç gerçekleşecek olursa karşısındaki herkesi ters köşe yapmış olacak. Neredeyse tüm dünya medyası Clinton rahat seçilir haberleri yapıyo... Devamı »

 • 08.11.2016
  07:49

  Bu gece ABD'nin yeni başkanının kim olacağını öğrenmiş olacağız. Anketlere bakınca Clinton önde gözüküyor. Ama katılım oranı düşük kalırsa, oy kullanmaya gidenlerin eğilimine göre sürprizlere de açık olmak lazım. Clinton seçilirse; paritede kısmi bir düşüş, DOW ve DAX gibi endekslerde de öncesind... Devamı »