Sorunuzu Göndermek İçin Aşağıdaki Formu Doldurunuz

Önemli Uyarı

Lütfen alış sebebinin ne olduğunu bilmediğimiz, elinizde bulunan hisseler için sorular iletmeyiniz. Bu tarz sorular cevap bulmayacaktır. Bizim önerilerimizdeki hisseler ve genel konularla ilgili sorularınıza açığız.

Adı Soyadı
E-Posta Adresiniz
Başlık/Konu
Sorunuz
0 - 500
formu göndermek için üstteki rakamları giriniz.

Sorularınız

Sitenin tüm verileri Gold(ücretli) üyeler haricinde 20 gün gecikmelidir. Siteyi güncel görebilmek için öncelikle ücretsiz üye olmanız, sonrasında Gold(ücretli) üyelik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Siteyi incelemek ve ücretsiz üye olmak için TIKLAYINIZ.

HA*** BE****

04.11.2017 18:00
Konu / Hisse Kodu: Hisse Alım Miktarı
Merhaba Aydın Bey;
İnternette veya diğer bazı kaynaklarda herhangi bir hisseyi alırken yüklü miktarlarda değil de azar azar alınması (örneğin, yir mi bin liralık alım yapılacaksa bunu üç bin iki bin vs. şeklinde yapılması) gerektiği söyleniyor. Buna sebep olarak ta yüksek alımların dikkat çekceği ve \"tahta sahipleri\" tarafından bir süre de olsa fiyatın aşağıya çekilmeye çalışılacağı söyleniyor. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

Cevap

05.11.2017 12:44

Doğru ama yanlış bir cevap. Çünkü büyüklük kişiye, hisseye göre görecelidir. Misal siz çok düşük adetlerle işlem gören bir hissede bir anda 50 bin tl'lik alım yapsanız zaten o miktarda bir adet satıcı olmadığı için, istediğiniz adeti alamazsınız. O zaman bu alım hareketiniz dikkat çeker. Fakat 50 değil de 150 Bin TL lik garan almaya kalksanız kimsenin umurunda olmaz.Ya da aynı tutarda eregl, tuprs, asels, ekgyo, toaso, froto, thyao, diğer bankalar gibi sayabileceğim bir çok hisseden alsanız kimse fark etmez bile. 

Yani bu durum hisseye göre görecelidir. Ama doğrudur, çok düşük adetlerle işlem göre bir hissede, o hisseye göre yüksek kaçan adet ya da tutarlarda işlem yapmanız dikkat çeker. O zaman zaten istediğiniz adeti alamaz ya da satamazsınız. Bunu aynen size dedikleri gibi adetlere bölerek peyderpey yapmak daha doğru olur. Bu sadece hisseyi sahiplenmiş olanların fiyatı aşağı çekmeye çalışacağı için yapılmaz. Almak ya da satmak istediğiniz zaman yeterli satısı ya da alıcıyı bulamazsınız diye de yapılabilir.

Doğrudur, bazı hisselerde o hisseleri sahiplenmiş oyuncular vardır. Hissenin kontrolü ellerinden çıksın istemezler. Aniden çok alan birini satış baskısı kurup, geriye dökmek zararına verdirmek isterler.

Yanlıştır, çünkü bir hisseyi sahiplenmiş olan bir kişinin de her zaman her gücü olmaz. Yani eğer siz gerçekten hisse iskontolu iken bu alımı yapıyorsanız bir an bakarlar ve satış baskısı koymaya çalışırlar. Sonra bakar ki siz gerçekten alıcınız, o zaman dönüp onlar da satışa koyduklarını geri alırlar. Hatta daha fazlasını bile alırlar. Çünkü iyi bir hisseyi onlar da kaçırmak istemezler.

Dikkat ederseniz cuma günü borsa 2 Bin puan eksiye düştü. Ama tkfen, aksa vb bazı hisseler düşmedi. Hatta yükseldi. Neden çünkü uzun süredir bu hisseleri uzaktan izleyenler, aksanın gelen bilonçosunu görünce yıl sonu daha da yüksek kar geleceği, tkfen'in de kar beklentilerinin en düşüğüne göre bile fiyatının iskontolu olduğunu düşünüp, aynı şekilde yıl sonu bilançosunda karı çok daha yüksek olacaktır diyerek,şimdiden bunu farkedenlerin de olduğunu gördükleri için, hisseye katıtsız kalamadırlar.

Yanlıştır, her zaman hisseyi sahiplenenler ille de yeni alan birini dökmek için satış baskısı kurmazlar. Sonuçta onlar da ellerindeki hisseyi kaçırabileceklerini bilirler. Hatta bazen kaçırırlar. O yüzden alıcının gücü ve alım imkanı da önemldidir.

Umarım izah edebilmişimdir! 
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

EM** TE***

04.11.2017 13:46
Konu / Hisse Kodu: Cemtş
Aydın abi selamlar, Cemtaş ın bilançosunu inceledim kardaki artış faaliyet gelirlerinden değil finansal bir gelir, sanırım bir satış işlemi var, dolayısı ile sürdürülebilir bir kar artışı gibi görünmüyor. Bu pencereden bakınca hissedeki yükseliş beklentisi suni olabilir gibi geliyor bana.

Cevap

06.11.2017 09:39

Günaydın. 
           Evet dedaylarına bakınca dediğiniz gibi görünüyor. Özkaynak yöntemi ile değerlenen yatırım karları nedeniyle ekstra bir kar artışı yaşanmış. Benzer kar artışı olmayacaktır. Ama bu kara göre temettü ödemek için bunu yaptıysalar o zaman kısmi bir düzeltme sonrasında yeniden yükseliş yaşanabilir.  
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SA****** SA***

04.11.2017 04:03
Konu / Hisse Kodu: whatsup gurubu onerisi
iyi geceler. islerimiz geregi cogu zaman bilgisayar basinda veya sistemde olamiyoruz. verdiginiz ongoruleri kacira biliyoruz. sadece AL sinyleri icin whatsup gurubu kurup uyelerinize mesaj atsaniz daha erken yakalayabiliriz hisseleri. erken uyari sistemi guzel fakat whatsup da cok faydali olur diye dusunuyorum diger uyelerle bir fikir birligi yapip bu nu gerceklestirebilirmiyiz acaba kolsy geldin aydin bey

Cevap

05.11.2017 10:35

İyi pazarlar.
           Maalesef onu yapamıyoruz. SPK uygun görmüyor. Yönlendirmeye girdiğini düşünüyor. Sitedeki HUP ise, her türlü ve tüm gold üyelere açık bir sistem. İsteyen istediği zaman bakınca görüyor. Kişi seçimi, sınırlaması, önceliklemesi de yapılmadığı için SPK tarafından uygun görüldüğünden HUP ile yetiniyoruz. Ama, zaten yapabilirsek, zaten yeni sitede HUP açıkken yeni bir güncelleme girdiğim zaman telefonunuza yeni bilgi paylaşımı geldi diye whatsApp benzeri uyarı gelecek. Tabii becerebilirsek. 

Aslında bu sorunuz bana başka bir fikir verdi! Belki de HUP özelliğinde almak istenen mesajlara filtre konması doğru olabilir. Sadece Al/sat mesajları gelsin gibi. Bazen çok sayıda destek-direnç mesajı da tık tık tık diye istenmeyebilir. Bunu yapabilir miyiz bir bakalım. Ama özel bir whatsApp grubu olmuyor maalesef. Zaten benim için de ek bir iş ve zaman kaybı demek olur. Hem sitede yaz, sonra da dön whatsApp'ta yaz benim için çok zor bir iş. Neyze zaten mümkün değil dediğim nedenle.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

SE******** YE********

03.11.2017 14:42
Konu / Hisse Kodu: Yerli oto şirketleri
Hocam yerli oto şirketleri ile ilgili kısa orta ve uzun vade önerileriniz olacak mı? Şahsen vestel bana çekici geliyor. Nereden alım yapalım? Hedef fiyatlarınız var mı? Teşekkürler.

Cevap

03.11.2017 15:11

Şimdilik olmayacak. 
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

MU*** MA*******

02.11.2017 18:13
Konu / Hisse Kodu: halkb
aydın bey halkb ile ilgili güncel bir yorumunuz var mı? abd deki olay hisseyi ciddi baskılıyor ve ben stoploss koymadığım için de dün geçtikçe zarar artıyor. birde garan la nerdeyse aynı fiyata gelmesi ayrıca sinir bozucu :(((

Cevap

03.11.2017 08:42

Günaydın. 

İşte en büyük maduriyet konusu! Halkb tüm kurumlar ve analistlerin neredeyse bir yıldır çok yüksek fiyatladığı en iskontolu banka hissesi diyebiliriz. Ama maalesef ABD'deki Zarrab davası ve tutuklanan genel müdür yrd. nedeniyle hisse satış baskısından bir türlü kurtulamıyor. Ben teknikler ve bilanço verilerini harmanlayarak öngörüde bulunuyorum. Bu gözle bakınca öngörülerimdeki beklentilerimi koruyorum. ABD'deki gelişmeler ise, bu tip konularda neler olabileceği, farklı siyasi ve bölgesel pazarlıkların bile her şeyi bir anda değiştirebileceği bir ortamda bilanço ve teknikler dışında tahmin yapmak doğru olmaz.

Aslında şu an bile yeri çok ama çok uygun teknik olarak fakat artık mevcut risk spekülasyonu nedeniyle yeni öngörü yapmaktan kaçınıyorum. Ama bu fiyattan çok daha kötü olur da diyemiyorum. Siyasi gerekçe dışında bir gerekçe yok çünkü. Karar sizin yani.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

OZ** DA*****

01.11.2017 12:35
Konu / Hisse Kodu: Alkım Kimya
Aydın bey merhaba,
Alkim'de hiç hareket yok diyebilirim. BIST yükselirken bile böyle olmasının sebebi gelecek olan bilançoyla ilgili olabilir mi ? Bir sorumda teknik analizle ilgili; destek-direnç tablolarında bundan önceki Alkim verilerinde 24.880 sonrası fincan-kulp analiziniz vardı. Bunun geçerliliği kayboldumu ?

Cevap

01.11.2017 14:02

Merhaba.
           Önceki bir soruya verdiğim cevap sizin için de geçerli. Her hisse piyasa ile birlikte hareket yapmayabilir. Bu durum sizleri yanıltmasın. Misal tkfen. kaç gündür yaşanan yükselişe uymadı. Ama bugün bir anda hareketlenip % 5 yükseldi  şu an için. Ben alkim için benzer bir beklentiye sahibim. Altı aylık karı gayet iyi geldi. Yaptığı bir yatırımı planlanandan erken bitirip devreye aldı. Benzer oranda bir kar artışı dokuz aylık bilançoda gelebilir. Ama asıl 12 aylık bilanço karının gayet iyi olmasını bekliyorum. O bilanço döneminde yeni zirveler göreceği beklentisindeyim. 

Sizin dediğiniz gibi gelecek bilanço kısmen düşük gelecek diye bu şekilde ağır kalıyorsa bilemem ama sonraki bilanço için nasılsa yine hareketlenir. Sizleri gayet iyi anlıyorum, bir çok hisse giderken hisseniz duruyorsa bu sizleri mutsuz ediyor. Çok da normal. Ama neredeyse benim gibi bir kaç kişi dışında BİST'in yakın tarihte bir daha 110.000 seviyesini görmeyeceği, hatta o seviyenin bile nasıl olduğunu anlamadıklarını söyleyen bir çok kişi ekranlarda yorum yapıyorlarken, bir anda BİST 113.000 seviyesi ile yeni rekor tazeliyor. Şimdi bu durum bir şaşkınlık yaratır. Daha sonra bir bakarlar şu şu hisseler düşük kalmış diyebilirler.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ***** YA****

01.11.2017 12:09
Konu / Hisse Kodu: \\\"HERİF\\\"
Aydın Bey merhaba, geçen aylardaki endeks yükselişinde\" herif\" in ön plana çıktığını belirtmiştiniz.Bu yükseliş de aynı grup tarafından mı yapılıyor yoksa yabancı fonlar destekli mi bu yükseliş? Saygılarımla.

Cevap

01.11.2017 13:45

Sanmıyorum. Genel yerli-yabancı fonlar alım yapıyorlar görüşündeyim. Bankalar için çıkan spekülasyon nedeniyle bankalar son yükselişe katılmamışlardı. İki gün evvel ABD hazine bakanı bu konuyu yalanlayınca muhtemelen sektör üzerindeki korku dagıldı ve zaten iyiolduğunu iddia ettiğim bilançoları nedeniyle açık kapatılıyor görüşündeyim. 

Aslında endeks ilk 110.530 seviyesine geldiğinde bankalar destekli kırıp üst hedeflerine gidebileceği görüşündeydim. Ama bir anda banka manipülasyonu ile BİST'i bozmuşlardır. Bilemediğimiz kim bilir ne hesaplar var. Yine de bazı korkular halen kaldı. Misal halkb genel müd.yrd.ABD de tutuklu olmasa, şu an direkt alınacak hisse halkb olurdu. Ama korku iz bırakıyor. Neyse, gayet iyi bir piyasa gelişimi bu ben şahsen gerçekleşmeler sürüyor diye çok memnunum.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

FA*** ÖZ**

01.11.2017 12:02
Konu / Hisse Kodu: SODA
Aydın Hocam merhaba. ne olacak bu SODA mızın hali :)

Cevap

01.11.2017 12:06

Tüm hisselerdeki beklentiler bir anda hep birlikte gerçekleşirse, sonra sattığımızda yerine alacak hisse bulamayız. Bazıları da böyle olmalı ki, alacak hisse olsun. Soda için beklentilerimin devamlı artacağını göreceksiniz. Ama 12 aylık bilanço için. 
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

HÜ*** UÇ**

31.10.2017 09:50
Konu / Hisse Kodu: NETAŞ
Aydın bey merhaba netaş için 16,84 üstü flama yazmışsınız flama? anlayamadım belli bir süre duraklamamı yoksa yükselişmi demek istediniz. TEŞEKKÜRLER.

Cevap

31.10.2017 10:16

Merhaba. Öngörülerimi teknik analiz görüntülerine göre veriyorum. Flama iki yönlü bir teknik görünümdür. Direnç yukarı kırarsa yükseliş destek aşağıya kırarsa düşüş riskini ifade eder. Teknik analiz tabirleri diye girdiğinizde flamanın tarifini bulabilirsiniz.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_

ZA*** TE***

30.10.2017 10:43
Konu / Hisse Kodu: Bankalar
Aydın hocam selamlar.
\"Bankalardan ilk fırsaatta çıkılmalı\" yönündeki görüşünüze göre, zararda olmayan banka hisselerini açık hedeflerinizin kapanmasını beklemeden vermek gerekir mi acaba?

Cevap

30.10.2017 13:00

Yani gönlüm bu karalar ile hiç elvermiyor. Ama spekülasyonlar gerçek olabilir mi diye kokumdan uzak durma görüşümü yazıyorum. Normalde nasılsa zarar da yoksa aslında olabilir. Çünkü zaten alabilecek sanayi hissesi çıkıyor gördüğünüz gibi.

Ama yaratılan korku sadece spekülasyon hatta daha dö ötesi manipülasyon ise, o zaman bankalar sert yükselirler ama ben ABD ile ilişkilere bakınca tedbirden zarar gelmez diye düşünüyorum. Karar sizin.
 

    Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_