15.11.2016 08:2374.000 Desteği BİST İçin Önemli!

Teknik olarak tam seviyeleri yazmak gerekirse, 74.238 ve 74.142 BİST için önemli destekler diye düşünüyorum. Eğer bu destekler aşağıya kırılacak olursa, BIST 72.000'li desteklere doğru yeni bir satış baskısı daha yaşayabilir. Hemen söyleyeyim ki, ben şimdilik 74.000'li yakın desteklerin kırılmasını beklemiyorum. Hatta bugün kısmen bir toparlanma yaşanmasını ve BIST'in 75.500'e doğru bir tepki vermesini bekliyorum. Ancak yine de esas olan benim beklentim değil de, teknik seviyeler olmalıdır! Yani ben böyle bekliyor olsam da, yazımın başında belirttiğim desteklerin kırılması halinde satışların artacağının bilinmesini isterim. 

Maalesef aynı anda içeride ve dışarıda bir çok önemli etken ile mücadele ediyoruz. Şu an için en önemli iki risk; içeride başkanlık ve anayasa görüşmelerindeki gelişmeler ile, dışarıda AB ile yaşadığımız gerginlik diyebilirim. Bu iki konudaki gelişmeler BİST'in yönünde önemli etki yapacaktır.

Dün yaşanan endeks düşüşünde Yıldız Holding ile ilgili yapılan olumsuz bir haberin de piyasa üzerindeki etkisi olduğu görüşündeyim. Yıldız Holding'in haberin gerçeği yansıtmadığı ve gerekli hukuki başvuruları yapacakları açıklamaları sonrasında grup hisselerinin fiyat hareketleri BİST'in bozulan moralini kısmen düzeltebilir. Konu hakkındaki olası yeni gelişmeler BİST'i bundan sonrasında da olumlu-olumsuz etkileme gücüne sahiptir. 

Umarım bugün dediğim gibi biraz soluklanırız. Size BİST'in yönü hakkında fikir verecek bir kriter daha söyleyebilirim! Bu da Dolar kuru olabilir. Eğer 3,30 üzerine yeni bir atak yaşayacak olursak, BİST desteklerini kırıp, daha alt seviyelere yönelebilir. Ama Dolar kuru 3,23'e doğru inecek olursa ki, ben bunun olmasını bekliyorum. Bu takdirde BİST de ilk etapta 75.500 ve sonrasında 76.400 seviyelerine doğru bir yükseliş tepkisi yapabilir. Ama sonrası için uzun soluklu bir görüş belirtmek şimdilik oldukça zor görünüyor.

İşsizlik Rakamları Gelecek!
           10:00'da işsizlik verileri gelecek. Olumlu gelirse bugün için olmasını beklediğim olumlu tepkiyi destekler. Ama olumsuz gelecek olursa ki beklenti bu yönde, olumlu bir BİST açılışını kısmen frenler ama kısmi yükselişe yine de engel olmayabilir.
 

    Saygılarımla

    Aydın Eroğlu
     Stratejist
   Finans Yazarı
www.borsaanalizci.com
Twitter: @_Stratejist_